Ilm, linn ja inimesed/The weather, city and the people

If you prefer English, scroll down! 

Hei!

Ilm on olnud nii ja naa. Vahepeal on täitsa päikseline ja 29 kraadi ning järgmine päev ainult kallab taevast. Mitte et see ilmajutt hästi huvitav oleks, aga paljud inimesed arvavad, et oh, tulen Austraaliasse ainult päikse kätte peesitama, aga tegelikult on hoopis teistsugune vaatepilt.

Mis tuletab mulle meelde, et umbes 12 aastat tagasi oli siin Melbourne’is suur põud. See tähendas aga seda, et olid kindlad reeglid millal sai lilli kasta jne, noh umbes, et ühel pool tänavat võisid inimesed kasta oma asju esmaspäev ja kolmapäev kella üheksast hommikul kuni kella kümneni hommikul. Ning vastastänaval teisipäev ja reede kella kümnest hommikul üheteistkümneni. Aga siis keelati juba kastmine ka ära ja duši all käimine limiteeriti kah nelja minuti juurde – kõigile pandi selline pisike liivakell duši alla, et kindlalt ikka üle ajast ei lähe. Nüüd on inimesed nö siis õnnelikud, kui vihma sajab.

Ilmast veel rääkides, siis peab mainima ka, et mu päikseallergia oli päris hull alguses, aga käisin apteegis ja ostsin kreemi ja läks paremaks. Pole aimugi mida ma siin suvel veel hakkan tegema, aga eks nahk vajab harjumist ka.

Ükspäev sõitsin Sienceworks’i muuseumisse ja et sinna saada pidime sõitma üle ühe suure silla. See olevat olnud suur hitt olnud enesetapjate hulgas. Rahvas konstantselt tegi petitsioone, et midagi ette võetaks, aga noh, peab ju alati seda suurt pauku ootama. Üks hetk oligi siis selline juhtum, et üks naine jättis oma mehe maha, tahtis lahutust. Mees võttis nelja aastase tütre, sõitis sillale ja viskas lapse sillalt alla. Alles pärast seda ehitati need suured tõkked.

Muidu, mitte nii depressiivsete teemadel edasi minnes, linn on suur küll – esimest korda kui ma ise seal üksi käisin ringi vaatamas, käisin terve päeva jooksul kuskil 21 km kokku ära, aga tegelikult on linn hästi lihtne ja kõik on üksteisele väga lähedal (lihtne isegi mulle kui inimesele, kellel pole mingisugust suunataju).

Enne Aussi tulles vaatasin netist ära ka kohad, mida ma peaks siis Melbourne’is vaatama ja ma sattusin State Library of Victoria piltide peale. Mõtlesin, et noh, sinna peab küll kindlasti minema ja ausõna, ma polnud pettunud. Tundsin end nagu hästi pisike elusolend selle suule raamatukogu sees. See oli lihtsalt nii suur ja nii-nii ilus! Õnneks oli tasuta ka.

Melbourne on suurlinn. Siin elab umbes 4 miljonit inimest. Ning mitte et see nüüd hullult tähtis on, aga aasialasi on siin ka tohutult palju. Aga kuna see nii suur linn on, siis vahepeal isegi linnas ringi liikudes võib see olla veidike väsitav.

Rääkides inimestest, siis ma pole veel sajaprotsendiliselt harjunud kõigile tänaval otsa vaatama, silmad ikka veerevad maha. Eestlaste värk noh, teate küll seda nalja, et eestlasest introvert vaatab enda jalgu kui teise inimesega räägib, aga eestlasest ekstrovert vaatab juttu ajades oma vestluskaaslase jalgu. Aga kuna ma satun tihti maha vaatama, siis naeratan hästi palju koertele, haha. Koeri on siin väga palju, mis on mõnes mõttes nagu hea uudis, kuna see tekitab mulle rohkem rõõmu, aga ma ei kujuta ette ka, mida nad kuumal suveilmal tunnevad, kui asfaltile pole isegi võimalik astuda ja paksu karvaga pole ka kõige mugavam.

Tänaseks on kõik. Juba sel nädalavahetusel tuleb mul sõbranna Adelaidest Melbsi mulle külla, juba ootan pikkisilmi seda.

Tsau!

austraalia aprill 033austraalia aprill 045austraalia aprill 027austraalia 060austraalia 075

austraalia 007
State Library of Victoria

austraalia 017austraalia 024

Hey!

The weather’s been so and so. Sometimes it can be up to 29 degrees and the next day it could be raining cats and dogs. Not that talking about the weather is that interesting but a lot of people think that coming to Australia means laying on the beach 24/7 but it’s really not like that. Besides, we’re getting ready for winter (and that’s kind of depressing since i just arrived from a snowy place haha).

Which reminds me, about 12 years ago there was a big drought in Melbourne. That meant there were all sorts of rules about what people could and couldn’t do. For example, on one sinde of the road the people could water the flowers on Monday and Thursday from 9 AM to 10 AM and the people on the other side of the road could water the flowers on Tuesday and Friday from 9 AM to 10 AM (that is just an example though, cause I don’t know the exact days and times etc). But since the drought got so bad, even watering the flowers was banned and showering was limited to 4 minutes – everyone got like those little hourglasses in their showes. So now when it rains, people are happy.

Still on the topic of the weather, I have something called the sun allergy. Now you’re all probably thinking, nice choice coming here. True, but technically the skin could get used to this (that’s what I keep telling myself anyway) and at least I didn’t arrive in the middle of summer. The first one and a half weeks my sun allergy was pretty bad though and I did have to go to the pharmacy to get a special creme for my skin. But it’s all good now!

Onto new and kind of a depressing topic. One day I was driving to the Sienceworks museum and to get there we had to drive over a huge bridge (I forgot the name of the bridge). Apparently that bridge was really popular among suicide jumpers and while the people made all kinds of petitions for the city to do something about it nothing was still done. Until one day this woman decided to divorce her husband. And the husband took his 4 year old daughter, drove onto the bridge and threw her over. After that there were barriers put on that bridge.

Moving on from depressing topics, the city is huge, around 4 million people. And you know, when you think about the 4 million people living in one city it doesn’t feel like much but it’s pretty overwhelming while walking around. And since it is quite big, the first time I wandered around alone in the city I walked about 21 km. But the city centre is atually quite easy to manage, even for someone with incredebly bad sense of direction like me. Everything’s really close to each other.

Before I came to Melbourne checked out some stuff about Melbs. I stumbled upon some pictures of the State Library of Victoria. I mean I pretty much immediately fell in love and put that on my „go to“ list. Let me tell you, I was not disappointed. First of all, it’s HUGE, okay. I do mean huge. I felt like a tiny little bug. And it’s gorgeous. It’s so so beautiful and the only way to really feel what I was feeling is to actually  visit the god damn place – it’s definitely worth it.

Other than that, Melbs has many many cute little cafes that are definitely worth the visit, don’t stick to the usual Starbucks, trust me on this. Melbourne is pretty much the city of coffee.

Oh, and since we are on the topic of the city and the people, I personally haven’t fully got used to looking everyone in the eye while walking on the streets etc. That’s what I get for being estonian haha. There’s a joke about estonians that goes something along the lines of – if you are an introvet from Estonia, you look at your feet when you talk to someone. But when you’re and extrovert from Estonia, you look at your chat partner’s feet while talking about them. But since I do tend to look at the ground a lot, I smile at dogs (and when I look up, more often than not the dog owners smile at me).

There are a lot of dogs here. Wich makes me really happy because dogs make me happy but then again I cannot imagine what the dogs must feel when they’re here in the middle of summer when it’s 40 degrees outside and the asphalt is too hot to walk on.

That’s it for today. Good news is that friend from Adelaide will come visit me on Friday so there’s something to look forward to!

I hope the weather is really nice wherever you may be!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s